Przez Żuławy, Warmię i Mazury, czyli od Elbląga do Trzech Granic szlakiem GREEN VELO – 7 dni.

ELBLĄG – FROMBORK – LIDZBARK WARMIŃSKI – WĘGORZEWO – GOŁDAP – TRÓJSTYK GRANIC – OK. 270 KM

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to największy projekt rowerowy to  ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, część stanowią odcinki gruntowe prowadzące przez tereny leśne. Szlak prowadzi także przez atrakcyjne widokowo wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe . Na trasie wybudowanych zostało 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci
i tablice informacyjne. Cały Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo oznakowany jest metalowymi tabliczkami w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze.

Proponujemy Państwu wyprawę Szlakiem Green Velo po Warmii i Mazurach. Wybraliśmy 6  tras o łącznej długości ok. 270 km, które pokazują zróżnicowane piękno tych terenów.  Szlak zaczyna się  w Elblągu i prowadzi do Trójstyku Granic.  Przebiega on przez 3 Królestwa Rowerowe  (Zalew Wiślany, Warmia oraz Mazury Północne) na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Każde z nich posiada niepowtarzalny zestaw lokalnych atrakcji, do których można dotrzeć podążając trasą proponowanej wycieczki.

Królestwo Zalewu Wiślanego jest niezwykle zróżnicowane krajobrazowo. Podzielić je można na dwa mniejsze, bardzo odmienne od siebie obszary. Pierwszym z nich to pagórkowata, porośnięta bukowymi lasami Wysoczyzna Elbląska, a drugim – brzeg Zalewu Wiślanego  i zachodni fragment równin warmińskich. Elbląg, Frombork i Braniewo to trzy najważniejsze, godne uwagi
i dłuższego pobytu miasta, przez które biegnie szlak w tym królestwie. Na całym szlaku Green Velo jedynie pomiędzy Elblągiem a Braniewem znaleźć można miejsca, w których z siodełka roweru zobaczyć można taflę Morza Bałtyckiego.

Królestwo Warmii obejmuje północną część historycznej krainy kulturowej zwanej Warmią. Stolicą regionu jest Lidzbark Warmiński, słynący z potężnego zamku biskupów warmińskich.Wiele miejscowości na tym terenie ma średniowieczny rodowód, a dumną historię tej ziemi odczytać można z murów ceglanych kościołów, wież zamków gotyckich oraz dawnych rezydencji szlacheckich.  Krajobrazowo i geograficznie można tutaj wyróżnić dwa odmienne obszary. Zachodnia część regionu, od Pieniężna do Lidzbarka Warmińskiego,
to malownicze tereny Wzniesień Górowskich, słabo zaludniny obszar, zamieszkały przez liczną społeczność ukraińską.   W krajobrazie dominują rozległe, otwarte przestrzenie, urozmaicone czerwonymi dachami warmińskich wsi oraz pozostałościami dawnych majątków dworskich. Wschodnia część
to raczej płaski i słabo zalesiony obszar Niziny Sępopolskiej, której osią jest dolina Łyny – największej rzeki tego regionu.

Nazwa królestwa Północne Mazury charakteryzuje się dzikością przyrody, odludnością miejsc  i różnorodnością krajobrazów. Szlak omija najbardziej znany fragment Mazur, czyli masowo odwiedzane miejscowości  – Mikołajki  czy Giżycko. Zahacza jedynie o najbardziej na północ położoną miejscowość tego obszaru – Węgorzewo. Osoby nastawione na obejrzenie Wielkich Jezior Mazurskich zatrzymać się mogą na dłużej na jednym z najciekawiej położonych na całej trasie MOR-ów, czyli miejsc obsługi rowerzystów, nad brzegiem jeziora Mamry   w pobliżu Węgorzewa. W krajobrazie zachodniej części regionu dominują rozległe pola uprawne, powoli zmieniające się w teren pagórkowaty,
z coraz częściej pojawiającymi się jeziorami. Na wschód od Węgorzewa trasa poprowadzi przez Mazury Garbate, zwane także Dzikimi Mazurami. Warto zatrzymać się w Gołdapii    – uzdrowisku  położonym w pobliżu granicy z Rosją.

Etapy podróży i program

Naszą wycieczkę rozpoczniemy na przedmieściach Elbląga, w miejscu gdzie zaczyna się Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Elbląg to zabytkowe miasto, które warto obejrzeć z góry, z jednej z najwyższych  w Polsce wież kościelnych – wieży katedry p.w. św Mikołaja. Na Starym Mieście warto także zobaczyć ratusz, Bramę Targową oraz dawny kościół mariacki (obecnie Galeria El). Od Elbląga w kierunku Zalewu Wiślanego szlak przebiega przez obszar Wysoczyzny Elbląskiej –  malowniczego, pofałdowanego parku krajobrazowego poprzecinanymi jarami, wąwozami i strumieniami.  Ten fragment trasy biegnie głównie drogami lokalnymi oraz utwardzonymi drogami gruntowymi i stanowi  dość spore wyzwanie dla rowerzystów ze względu na większe różnice wysokości. Na odcinku od Suchacza do Tolkmicka trasa jest płaska i prowadzi  wzdłuż dawnych torów kolejowych nad  samym Zalewem Wiślanym. Pierwszym dłuższym przystankiem będą Kadyny z piaszczystą, malowniczą plażą o nazwie „Srebrna Riwiera”. Krótki odpoczynek na plaży, po którym zobaczymy największe atrakcje Kadyn – zespół budynków dworskich, barokowy pałac graniczący z rezerwatem Kadyński Las, dąb im. Jana Bażyńskiego (jedno z najstarszych drzew w Polsce – ok. 700 lat), zabytkowy klasztor ojców Franciszkanów z XVIII w. oraz drewniana wieża widokowa z panoramą Zalewu Wiślanego. Metą dzisiejszego etapu będzie Tolkmicko. W miasteczku można zobaczyć średniowieczny układ Starego Miasta oraz nowoczesny port jachtowy i przystań pasażerską, z której odpływają statki do Krynicy Morskiej.

Drugi etap rozpoczynamy w Tolkmicku. Trasa początkowo jest lekko pagórkowata i na kilka kilometrów oddala się od Zalewu Wiślanego. Nad Zalew wracamy we Fromborku, jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na trasie naszej wycieczki. W mieście Mikołaja Kopernika możemy zwiedzić zabytkowe Wgórze Katedralne.  Tutaj znajduje się majestatyczna katedra z organami uważanymi za jedne z najlepszych w Polsce oraz Wieża Radziejowskiego z piękną panoramą okolicy.  W pałacu Ferbera znajduje się natomiast Muzeum Mikolaja Kopernika. Odpocząć od zgielku można nad wodą – w mieście znajduje się port pasażerski i rybacki.

Od Fromborka trasa robi się płaska i wiedzie bardzo blisko Zalewu Wiślnego aż do Nowej Pasłęki przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. To mała wioska z dużym portem jachtowym. Jadąc dalej równolegle do rzeki Pasłęki dojedziemy do Braniewa, najstarszego miasta na Warmii. Nad Braniewem góruje monumentalna bazylika      św. Katarzyny. Warto także zobaczyć rozległy budynek dawnego kolegium jezuitów oraz wieżę bramną nieistniejącego już zamku biskupiego (jedna z najstarszych budowli w regionie). Dzisiejszy etap naszej wycieczki zakończymy w miejscowości Szyleny.

Początek dzisiejszego etapu to Górowo Iławeckie, gdzie zobaczymy ratusz oraz kościół gotycki z XIV w. (obecnie świątynia greckokatolicka). W mieście znajduje się także Muzeum Gazownictwa w zabytkowej gazowni miejskiej z 1908 roku. Z Górowa Iławeckiego jedziemy typowymi dla Warmii malowniczymi alejami, pośród malowniczych pól, mijając po drodze wsie Janikowo i Pieszkowo z zabytkowymi gotyckimi kościołami. Trasa początkowo lekko pagórkowata robi się coraz bardziej płaska.  W okolicach Lidzbarka Warmińskiego szlak poprowadzony został szutrowymi drogami po dawnych torowiskach kolejowych. Pozostałe odcinki biegną drogami lokalnymi.

Lidzbark Warmiński to historyczna stolica i perła Ziemi Warmińskiej. Wśród wielu zabytków najcenniejszym jest gotycki zamek biskupów warmińskich nazywany „Wawelem północy”. W zamku mieści się muzeum a przedzamcze zostało zaadaptowane na komfortowy hotel. Inne godne uwagi zabytki to: Wysoka Brama oraz gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła (dzisiaj cerkiew). Zrelaksować się można w kompleksie rekreacyjnym Termy Warmińskie. Za Lidzbarkiem Warmińskim trasa prowadzi po płaskim i słabo zalesionym terenie. W Stoczku Klasztornym znajduje się zabytkowy zespół klasztorny i sanktuarium maryjne, w którym mieści się  izba pamięci poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu (Prymas był tutaj internowany). Trzeci etap kończy się w Galinach, gdzie w zakolu rzeki Pisy znajduje się neobarokowy pałac i folwark Eulenburgów z przepięknym parkiem, w którym można zobaczyć staw, wodospad, mostki  i ciekawą roślinność. Obecnie w dawnych zabudowania mieści się hotel i stadnina koni.

Dzisiejszy etap rozpoczynamy w miejscowości Korsze. Opuszczamy Warmię                   i wjeżdżamy na Północne Mazury.  Szlak prowadzi wydzieloną drogą rowerową. Początkowo płaski, przechodzi w lekko pagórkowaty, w krajobrazie dominują pola uprawne. Na trasie będziemy mijać okazałe gotyckie kościoły oraz liczne pałace, dwory, parki i folwarki, które są często mocno zniszczone. We wsi Drogosze zobaczymy największy na Warmii i Mazurach barokowy pałacDonhoffów (obecnie w rękach prywatnych). Kolejny przystanek to Barciany, gdzie znajduje się duży XIV wieczny zamek krzyżacki oraz gotycki kościół. Dalej do Srokowa szlak biegnie ulepszoną drogą gruntową. W Srokowie, wsi położonej u stóp Diabelskiej Góry można zobaczyć piękny owalny rynek z  barokowym ratuszem, zabytkowy gotycki kościół oraz spichlerz szachulcowy z XVIII wieku. Od Srokowa trasa jest poprowadzona  wydzielonym traktem a w krajobrazie dominują rozległe pola uprawne, powoli zmieniające się w teren pagórkowaty, z coraz częściej pojawiającymi się jeziorami. Jadąc do miejscowości Leśniewo czeka nas największy podjazd na dzisiejszym etapie. Zobaczymy tutaj ogromne niedokończone śluzy na Kanale Mazurskim. Na jednej z nich widnieje niemiecka wrona – godlo III Rzeszy. Kanał Mazurski to niedokończony projekt hydrotechniczny, który miał połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem.  Za dolną śluzą wjedziemy na szlak rowerowy „Wokół Jeziora Mamry”. Urokliwą leśną trasą wzdłuż kanału dotrzemy do Mamerek, gdzie znajdują się schrony dawnej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych III Rzeszy. Warto zwiedzić bunkry i wejść   na liczącą ponad 40 m stalową wieżę widokową. Po zwiedzaniu odpoczniemy na plaży nad Jeziorem Mamry.

Piąty etap naszej  wycieczki rozpoczniemy w Węgorzewie, miasteczku należącym do krainy Wielkich Jezior Mazurskich, połączonym z jeziorem Mamry i Kanałem Węgorzewskim.  W Węgorzewie znajduje się port jachtowy i przystań pasażerska. Można tutaj zwiedzić zabytkowy zamek krzyżacki  z XIV w., Muzeum Tradycji Kolejnictwa, Muzeum Kultury Ludowej z niewielkim skansenem oraz kościół św. Piotra i Pawła  z najstarszymi na Mazurach organami. Za Węgorzewem szlak wkracza w krainę rzeki Węgorapy która charakteryzuje się niemal zupełnym brakiem jezior, a w krajobrazie dominują rozległe pola i lasy oraz niewielkie mazurskie miejscowości. To królestwo bocianów, żurawi i bobrów. Trasa jest lekko pofałdowana i prowadzi dawnym torowiskiem kolejowym. Za wsią Banie Mazurskie wjeżdżamy do krainy Mazur Garbatych, zwanych także Dzikimi Mazurami. Krajobraz tego obszaru został ukształtowany przez lodowiec, stąd tak charakterystyczne wzgórza morenowe, wśród których leżą jeziora. Na tym odcinku występują liczne podjazdy i zjazdy,  na co należy przygotować się kondycyjnie. Szlak wiedzie głównie wydzielonymi drogami gruntowymi. Dzisiejszy etap zakończymy przy Centrum Sportowo – Rekreacyjnym Piękna Góra, położonym 3 kilometry od centrum Goldapi. To klimatyczne miejsce położone u stóp Gołdapskiej Góry. Znajduje się tutaj obrotowa restauracja i wyciąg krzesełkowy (zimą dzialają także wyciągi narciarskie). Można wziąć udział w Bezkrwawym Safari w parku dzikich zwierząt, popłynąć gondolą po okolicznych stawach lub wjechać rowerem po torze saneczkowym na szczyt góry, skąd roztacza się rozległa panorama Puszczy Rominckiej i okolicznych Szeskich Wzgórz.

Na ostatni etap naszej wycieczki wyruszymy z Gołdapii, miasteczka położonego  przy samej granicy z Rosją, nad jeziorem Gołdap, na skraju Puszczy Rominckiej.  To jedyna na Mazurach miejscowość o statusie uzdrowiska. Przejedziemy promenadą zdrojową, skorzystamy z  Pijalni Wód Zdrojowych  i  Leczniczych oraz  zobaczymy największe w Polsce tężnie solankowe. Następnie wyruszymy w trasę, jadąc obrzeżami tajemniczej Puszczy Rominckiej. To zwarty obszar leśny, który ma charakter świerkowej, skandynawskiej tajgi i jest wyjątkowy w skali kraju. Spotkać  tu można łosie, wilki, rysie, dziki, kuny oraz mnóstwo gatunków ptaków. W kierunku Stańczyków przejedziemy  obok jezior Czarny i Przerośl. Na odcinku od miejscowości Czarne do miejscowości Barcie pojedziemy szlakiem „Rominckich Jeleni”. Dzisiejszy etap obfituje w liczne podjazdy i zjazdy, na co należy przygotować się kondycyjnie, zadbać o odpowiedni sprzęt i dawkę dobrego humoru. Szlak wiedzie głównie drogami  lokalnymi o małym ruchu oraz wydzielonymi drogami gruntowymi. Zanim dojedziemy do Stańczyków możemy, w miarę możliwości czasowych, „zahaczyć” o zabytkowe mosty w Kiejpociach. Majestatyczne Mosty w Stańczykach to najwyższe w Polsce wiadukty kolejowe, zwane również Akweduktami Puszczy Rominckiej. To dwa mosty nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami z lat 1917–1918 wpisane do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. Ostatni odcinek to przejazd przez Krajobrazowy Park Puszczy Rominckiej do Trójstyku Granic (Polski, Rosji i Litwy). Tutaj zakończymy naszą wycieczkę.

Tego dnia, po śniadaniu, pakujemy się i wracamy do Elbląga. Zakończenie wycieczki.

Ceny i terminy

Cena:

2050 zł/os.

Cena zawiera:

  • Przejazdy klimatyzowanym busem oraz przewóz rowerów w przyczepie rowerowej z uchwytami Thule ProRide,
  • Asystę busa z przyczepą do przewozu rowerów oraz stojakiem serwisowym wraz z podstawowym zestawem narzędzi rowerowych,
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach ***/pensjonatach, pok. 2,3 – osobowe z łazienkami,
  • 6 śniadań,
  • Opiekę pilota,
  • Ubezpieczenie NNW do 5000 zł.

Terminy:

29.06 – 05.07.2022

03.08 – 09.08.2022

31.08 – 06.09.2022

14.09 – 20.09.2022

Cena nie obejmuje: wyżywienia poza śniadaniami, ew. biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłat klimatycznych i miejskich itp.; ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • w cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 4 zł od każdego uczestnika.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc
  • dopłata do pok. 1 os. – 660 zł os.
  • kaski ochronne nie są obowiązkowe, ale zalecamy ich stosowanie, gdyż używanie kasków zapobiega urazom głowy przy upadku lub uderzeniu.

Informacje o trasie

Trasa w większości przebiega przez tereny lekko pofalowane lub płaskie.  Na początki i pod koniec wycieczki szlak jest trudniejszy, pagórkowaty  z  fragmentami  bardziej wymagających podjazdów.  Trasa nie jest trudna techniczne,  choć wymaga dobrej kondycji.  Etapy  nie są zbyt długie (40-48 km)     i są przeplatane czasem na odpoczynek, posiłek i zwiedzanie największych atrakcji.

Całkowita długość trasy: ok. 270 km

Ilość godzin spędzonych na rowerze: ok. 18 godzin

Czas trwania wycieczki: 7 dni

Liczba dni na rowerze: 6 dni

Typ roweru: Trekking, górski, cross, gravel

Nawierzchnia:

– drogi gruntowe

– asfaltowe drogi lokalne o małym natężeniu ruchu

– drogi szutrowe

– wydzielone drogi rowerowe

– ciągi pieszo – rowerowe