Wzdłuż Bałtyku od Świnoujścia do Łeby szlakiem VELO BALTICA – 7 dni

ŚWINOUJŚCIE – MIĘDZYZDROJE – KOŁOBRZEG – DARŁOWO – JAROSŁAWIEC – USTKA – KLUKI  – OK. 260 KM

Szlak Rowerowy Velo Baltica to najdłuższa trasa rowerowa  w województwie zachodniopomorskim, część międzynarodowej drogi dla rowerów Euro Velo 10, prowadzącej wokół Morza Bałtyckiego. Na terenie Zachodniopomorskiego ma ok. 240 km długości, obecnie jest budowana  i remontowana. Na wielu fragmentach prowadzi przy samej plaży i miejsca te bez wątpienia należą
do najbardziej atrakcyjnych na całej trasie wzdłuż Morza Bałtyckiego. Na szlak składają się liczne, nowe odcinki wydzielonych tras rowerowych o dobrej nawierzchni i odpowiednim oznakowaniu, co daje rowerzystom bezpieczeństwo oraz możliwość oglądania ciekawych miejsc i odkrywania rekreacyjnych walorów terenów nadbałtyckich. Pozostałe fragmenty trasy biegną głównie gruntowymi  – leśnymi drogami rowerowymi, a także mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi.

Proponujemy Państwu wyprawę Szlakiem Velo Baltica (Euro Velo 10). Szlak jest plaski z nielicznymi fragmentami bardziej pagórkowatymi. Wybraliśmy 6  tras
o łącznej długości  ok. 260 km. Nasza trasa rozpoczyna się w Świnoujściu
a kończy w miejscowości Kluki, już na terenie województwa pomorskiego.
Po drodze mija liczne kapieliska   i uzdrowiska.  W wielu miejscowościach znajdują się porty, dobrze zagospodarowane plaże, liczne zabytki i inne atrakcje.
Na szczególną uwagę zasługują – Świnoujście, Międzyzdroje, Niechorze, Kołobrzeg, Darłowo, Jarosławiec i Ustka. Szlak przebiega także przez ciekawe tereny po względem przyrodniczym, zwłaszcza  Ekopark Wschodni  oraz Woliński i Słowiński Park Narodowy.

Etapy podróży i program

Naszą wycieczkę rozpoczniemy przy tężniach w Świnoujściu (ul. Żeromskiego), mieście położonym na 44 wyspach. To znane uzdrowisko i kąpielisko, w którym znajduje się międzynarodowy port morski oraz wiele atrakcji.  Miasto posiada swój znak rozpoznawczy –  Stawa Młyny – wysoki na 10 metrów biały monument w kształcie wiatraka, ulokowany na końcu falochronu przy ujściu Świny do Morza Bałtyckiego. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Fort Anioła, a także Promenada Nadmorska z muszlą koncertową                 i zabytkowymi pensjonatami.  Po darmowej przeprawie promowej, z  Wyspy Uznam na Wyspę Wolin, możemy obejrzeć  kolejne  ciekawe miejsca w Świnoujściu – najwyższą w Polsce latanię morska oraz Fort Gerharda, który należy do najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych   w Europie.  Po zwiedzaniu ruszamy w kierunku Międzyzdrojów, mijając po drodze wieżę  Baterii Goeben oraz Podziemne Miasto. Trasa na tym odcinku prowadzi leśną piaszczystą drogą, która na ten moment wiedzie z dala od linii brzegowej.  Na tym odcinku planowana jest zmiana przebiegu trasy i usytuowanie jej na odcinku nadmorskim w bezpośrednim  sąsiedztwie plaży. Po dotarciu do Międzyzdrojów, kolejnego znanego kąpieliska, możemy  odpocząć na molo lub zobaczyć słynną Aleję Gwiazd, gdzie znane osobistości polskiej sceny kulturalnej   odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Godny uwagi jest także Bałtycki Park Miniatur z modelami budowli z krajów leżących nad Morzem Bałtyckim. Za miastem wjedziemy na teren Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie znajduja się Zagroda Pokazowa Żubrów. Kolejny odcinek trasy, Międzyzdroje  do Międzywodzie, zlokalizowany jest  w pewnym oddaleniu do brzegów Morza Bałtyckiego i prowadzi terenami leśnymi.   Tutejszy krajobraz kształtuje pasmo wzniesień graniczące z morzem, tworząc wysokie nawet  na 93 metry klify oraz malowniczo położone polodowcowe jeziora.  Na odcinku Międzyzdroje – Warnowo początkowo nawierzchnia jest utwardzona, a na małym fragmencie piaszczysta. Aktualnie  w projektowana jest droga rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 102 do Wisełki. Metą dzisiejszego etapu jest Międzywodzie.

Drugi etap rozpoczynamy w miejscowości Dziwnów. W tym kąpielisku zobaczymy Aleję Gwiazd Sportu, gdzie można zapoznać się z replikami medali polskich sportowców. Do Trzęsacza szlak będzie prowadził głównie wydzielonymi drogami rowerymi – gruntowymi i o lepszej nawierzchni (z małymi fragmentami piaszczystymi). Będziemy mijali małe, choć niezwykle urokliwe miejscowości – Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo, oraz klifowe wybrzeże z miejscami widokowymi (także platformy widokowe), a w Pustkowie zobaczymy Bałtycki Krzyż Nadziei, będący wierną kopią krzyża ustawionego na Giewoncie w Tatrach.  Zatrzymamy się w Trzęsaczu, gdzie u brzegu morza znajdują się  ruiny zbudowanego w XV wieku kościoła. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie budynek znajdował się ok. 2 km  od krawędzi klifu, jednak na skutek jego podmywania, na przełomie kolejnych lat, zniszczeniu ulegały kolejne fragmenty obiektu. Do dziś pozostały jedynie malownicze ruiny, obok których znajduje się Multimedialne Muzeum. Dalsza trasa prowadzi przez Rewal z Pomnikiem Małego Księcia, przystankiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej     i tarasami widokowymi na morze. Dłuższy postój zrobimy w Niechorzu. Miejsca, które warto odwiedzić to latarnia morska, Motylarnia  i Park Miniatur Latarni Morskich. Kierując się dalej w stronę Mrzeżyna,  głównie leśną, rowerową drogą gruntową , natrafimy na Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów, w którym prócz wiaty chroniącej przez złymi warunkami atmosferycznymi, można m.in. naprawić swój rower, naładować podręczny sprzęt elektroniczny lub rower elektryczny, czy skorzystać z sieci Wi-Fi. Dzisiejszy etap zakończymy w Mrzeżynie. Można tutaj obejrzeć  port morski, przystań jachtową, Falochron wschodni Portu w Mrzeżynie  oraz  Pomnik Zaślubin Polski z morzem.  Warto  także odpocząć na plaży, zwłaszcza, że pilotażowo udostępnione zostały boksy rowerowe, które umożliwiają pozostawienie roweru wraz z bagażami, co jest szczególnie korzystne dla osób udających się na plażę.

Początek dzisiejszego etapu to Dźwirzyno, port morski i kąpielisko. Stąd szlak poprowadzi nas kilkusetmetrową kładką umiejscowioną nad wydmami w kierunku Kołobrzegu, prowadząc dobrą drogą rowerową, a dalsze przemieszczanie się  na wschód ułatwia dedykowana infrastruktura rowerowa. Trasa prawie cały czas biegnie po wydzielonych drogach rowerowych o bardzo dobrej nawierzchni.   Kołobrzeg   to jedno z najpiękniejszych  miast na polskim wybrzeżu, a także jedno z najstarszych   na Pomorzu Zachodnim. Miasto długo funkcjonowało jako twierdza, dlatego można zachwycić się obiektami militarnymi, takimi jak Reduta Bagienna (Morast) czy Solna. Miejscowość  słynie    ze  źródeł wody mineralnej solanki oraz borowiny. Warto tutaj zobaczyć  promenadę, najdłuższe żelbetonowe molo w Polsce (220 m), charakterystyczną latarnię morską, starówkę z  gotycką bazyliką mariacką, ratuszem i Basztą Prochową,   oraz Muzeum Oręża Polskiego.    Za parkiem uzdrowiskowym droga rowerowa prowadzi tuż przy morzu. Ten fantastyczny fragment trasy, aż do miejscowości Sianożęty,  to najlepszy odcinek szlaku Velo Baltica. Niezwykle przyjemna jazda z widokiem na Bałtyk i jego piękne, szerokie piaszczyste plaże, a do tego punkt widokowy na Ekopark Wschodni z urzędującymi   w nim przeróżnymi gatunkami ptaków, które możemy obserwować z drewnianej kładki.  Za Ustroniem Morskim mijamy pozostałości  Baterii Artylerii Stałej. Od miejscowości Pleśna   do Mielna, szlak biegnie nowym asfaltowym dywanikiem, z krótkimi przerwami na przejazdy przez niewielkie miejscowości wczasowe – Gąski, Sarbinowo i  Chłopy. Nowa nawierzchnia i odizolowanie od ruchu samochodowego powodują, że prowadzona w ten sposób trasa rowerowa staje się dostępna dla osób w każdym wieku i w każdym stopniu rowerowego zaawansowania, także dla dzieci i osób starszych. Po drodze warto zobaczyć latanię morską  w Gąskach, promenadę w Sarbinowie oraz malownicze kutry i molo na plaży w Chłopach. Celem dzisiejszego etapu będzie Mielno, jedno  z najpopularniejszych polskich miejscowości wczasowych, leżące pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamno. Można tutaj pospacerować  widokową Promenadą Przyjaźni ( o długości 2 km) , czy sfotografować się   przy Pomniku Morsa.

Na kolejny etap naszej wycieczki wyruszymy z miejscowości Łazy. Na odcinku między Łazami a Dąbkami szlak rowerowy odchodzi w głąb lądu. Towarzyszy przez pewien czas ruchliwej szosie Koszalin-Darłowo, lecz na całym tym fragmencie biegnie po odizolowanych, nowych  drogach rowerowych o dobrej nawierzchni i nowym oznakowaniu. Na uwagę zasługują tutaj gotyckie kościoły w Iwęcinie i Bukowie Morskim oraz stara gorzelnia  i piękny dworek (obecnie hotel) w Osiekach. Warto także zjechać ze szlaku  w Bobolinie i zobaczyć bunkry na plaży. Na dłużej zatrzymamy się w Darłowie, gdzie nie brakuje zabytków. Najważniejsze to  Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy, Brama Wysoka, ratusz i charakterystyczna Fontanna Rybaka.   W pobliskim Darłówku znajduje się natomiast latarnia morska oraz  jedyny w Polsce rozsuwany most. Warto udać się również na wyjątkową przyrodniczą kładkę zbudowaną na wydmie. Po opuszczeniu Darłowa wjedziemy na piaszczystą mierzeję pomiędzy Jeziorem Kopań – po prawej stronie, a Morzem Bałtyckim z lewej  i pokonamy mostek nad kanałem łączącym morze z jeziorem. To bardzo malowniczy fragment szlaku, idealny, by poobcować z naturą, bowiem droga wiedzie przez tereny leśne. Naturalnego kolorytu temu odcinkowi nadają wymęczone nadmorskimi wiatrami  i słoną wodą strzeliste sosny i piasek, przesypujący się z plaży na drogę. Trasa  do Jarosławca prowadzi początkowo po gruntowej drodze rowerowej, przechodząc  w nową trasę rowerową o dobrej nawierzchni. Tutaj będzie meta dzisiejszego etapu.

Piąty, najkrótszy etap naszej  wycieczki rozpoczniemy w Jarosławcu, znanym  kurorcie   nadmorskim. Obowiązkowym miejscem, które trzeba zwiedzić jest Muzeum Bursztynu, jedyne na świecie scenograficzne muzeum, które opiera się na rekonstrukcjach. (do obejrzenia mamy tutaj blisko 1500 eksponatów). Inne miejsca, w których warto się zatrzymać to przystań rybacka, latarnia morska oraz  Motylarnia i Papugarnia. Odpocząć można na największej sztucznej plaży w Europie – plaży Dubaj, położonej poniżej wysokiego klifu. Wyjeżdżając z Jaroslawca, oddalamy się od morza, aby ominąć tereny wojskowe. Nad Jeziorem Wicko możemy zatrzymać się na widokowych pomostach i poobserwować ptaki. Trasa rowerowa poprowadzi nas przez miejscowości Łącko, Królewo i Złakowo (gdzie wjedziemy na teren województwa pomorskiego) w kierunku Ustki. Nawierzchnia jest różnoraka, od asfaltowych dróg lokalnych o małym natężeniu ruchu po drogi rowerowe gruntowe i o lepszej nawierzchni. Można także na krótko zjechać ze szlaku do  wsi Starkowo, gdzie znajduje się niezwykle ciekawe miejsce – Zagroda Śledziowa. Składa się ona z pensjonatu, Muzeum Śledzia mieszczącego się w zagrodzie z 1832 roku  oraz  z Gospody, w której serwuje się śledzie na wiele różnych sposobów. Dzisiejszym miejscem docelowym będzie Ustka – uzdrowisko i kąpielisko oraz miasto portowe, położone na Wybrzeżu Słowińskim. Tutaj zjemy obiad, a popołudnie przeznaczymy na relaks nad Bałtykiem.

Na ostatni etap naszej wycieczki wyruszymy z Ustki, miasta mającego do zaoferowania sporo atrakcji. Najciekawsze miejsca to Bunkry Blüchera, latarnia morska, neogotycki  kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, domy rybackie o zabudowie szachulcowej, pomnik usteckiej Syrenki oraz dzielnica willowa z piękną Willą Red (z wieżą i tarasem widokowym). Podczas spaceru można zobaczyć port morski i rybacki, a także tętniące życiem – Bulwar Portowy i Promenada Nadmorska. Po zwiedzaniu wjedziemy na Szlak Zwiniętych Torów, który aż do Rowów prowadzi  nas po nasypie dawnej linii kolejowej. Szlak ten stanowi fragment międzynarodowego szlaku EuroVelo 10 (R 10) wzdłuż Bałtyku. Urzeka walorami krajobrazowymi   i przyrodniczymi, prowadząc przez obszary chronionego krajobrazu, zahaczając również   o otulinę Słowińskiego Parku Narodowego. Szlak jest dobrze oznakowany i zagospodarowana. Kilka tzw. stacyjek rowerowych stanowi zadaszone punkty odpoczynku dla turystów.Trasa jest dość wymagająca, prowadzi  drogami gruntowymi z odcinkiami piaszczystymi lub zbudowanymi z płyt betonowych. Po drodze warto zobaczyć kościół szachulcowy w Wytownie, pałac i zagrody szachulcowe w Machowinku oraz wieżę widokową z panoramą Jeziora Gardno w Objejskiej Łące. W Rowach, małej miejscowości letniskowej między jeziorem Gardno a Morzem Bałtyckim zrobimy krótki postój (na pożegnanie z morzem) i skierujemy się w kierunku Smołdzina. Szlak będzie prowadził przez Słowiński Park Narodowy, charakteryzujący się  przymorskimi jeziorami, łąkami, torfowiskami, nadmorskimi lasami, a przede wszystkim wydmowym pasem mierzei z ruchomymi wydmami.  Za Rowami trasa przebiega  początkowo bardzo przyjemnym leśnym duktem wzdłuż jeziora Gardno, które można obserwować z  kolejnej platformy widokowej.  Natomiast na wschodnim brzegu, niemal  500 metrów od szlaku, znajduje się wieża widokowa, pozwalająca spojrzeć z góry na łąki i mokradła, w których dostrzec można wiele gatunków ptaków. W Smołdzinie można wdrapać się na oddaloną o ok. 2 km od szlaku świętą górę Słowińców – Rowokół, z której podziwiać można okoliczne tereny. Nasza wycieczka zakończy się w miejscowości Kluki, którą  tworzą XVIII i XIX wieczne zabudowania szachulcowe. Białe chałupy w brązową kratę pokryte gontem lub strzechą tworzą skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej, obowiązkowy punkt zwiedzania.

Tego dnia, po śniadaniu, pakujemy się i wracamy do Świnoujścia. Zakończenie wycieczki.

Ceny i terminy

Cena:

2090 zł/os.

Cena zawiera:

  • Przejazdy klimatyzowanym busem oraz przewóz rowerów w przyczepie rowerowej z uchwytami Thule ProRide,
  • Asystę busa z przyczepą do przewozu rowerów oraz stojakiem serwisowym wraz z podstawowym zestawem narzędzi rowerowych,
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach ***/pensjonatach, pok. 2,3 – osobowe z łazienkami,
  • 6 śniadań,
  • Opiekę pilota,
  • Ubezpieczenie NNW do 5000 zł.

Terminy:

13.07 – 19.07.2022

20.07 – 26.07.2022

10.08 – 16.08.2022

17.08 – 23.08.2022

Cena nie obejmuje: wyżywienia poza śniadaniami, ew. biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłat klimatycznych i miejskich itp.; ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • w cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 4 zł od każdego uczestnika.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc
  • dopłata do pok. 1 os. – 660 zł os.
  • kaski ochronne nie są obowiązkowe, ale zalecamy ich stosowanie, gdyż używanie kasków zapobiega urazom głowy przy upadku lub uderzeniu.

Informacje o trasie

Trasa w większości przebiega przez tereny płaskie lub lekko pofałdowane, głównie wydzielonymi drogami rowerowymi  (najczęściej nowe, dobrze oznakowane – asfaltowe lub betonowe, ale także gruntowe i szutrowe) oraz lokalnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Zdarzają się także trudniejsze fragmenty (np. piaszczyste), zwłaszcza na etapie pierwszym i ostatnim. Trasa nie jest trudna techniczne,  ale wymaga dobrej kondycji.  Etapy  nie są zbyt długie (przeważnie 42-48 km)   i są przeplatane czasem na odpoczynek, posiłek, zwiedzanie największych atrakcji oraz relaks nad morzem.

Całkowita długość trasy: ok. 260 km

Ilość godzin spędzonych na rowerze: ok. 18 godzin

Czas trwania wycieczki: 7 dni

Liczba dni na rowerze: 6 dni

Typ roweru: Trekking, górski, cross, gravel

Nawierzchnia:

– wydzielone drogi rowerowe asfaltowe, betonowe

– wydzielone drogi gruntowe (z nielicznymi fragmentami piaszczystymi)

– asfaltowe drogi lokalne o małym natężeniu ruchu

– drogi szutrowe